Історія кафедри
У 2014 році на базі кафедр педагогіки початкової освіти та методики початкової освіти утворено кафедру початкової освіти, яку очолила доктор філософії у галузі освіти, професор Якименко С. І.

Провідною метою діяльності кафедри є:
- підготовка спеціалістів початкового навчання, які здібні вирішувати психолого-педагогічні, науково-методичні та організаційні завдання з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей молодших школярів;
- фахівців, обізнаних в нових педагогічних та інформаційних технологіях навчання та виховання, здібних використовувати сучасні наукові методи педагогічних досліджень для удосконалення навчально-виховної роботи в школі І ступеня;
- спеціалістів початкового навчання, здатних самостійно опановувати нові знання, критично оцінювати набутий досвід з позицій останніх досягнень педагогіки і методики початкової освіти.
- Проводяться різноманітні благочинні акції, рейди, трудові десанти та інші заходи для дітей сиротинців, для людей похилого віку та інвалідів, та центру реабілітації «Надія», Червоного Хреста: «Зірка надії», «Святий Миколай мандрує світом», «Рука допомоги», «Запали різдвяну зірку в кожній душі» та інші. До наукової діяльності викладачі кафедри активно залучають студентів. Однією із основних форм роботи є організація та проведення студентських науково-практичних конференцій, на яких порушуються актуальні питання нашого сьогодення. Колектив кафедри працює над удосконаленням навчально-виховного процесу за такими напрямками: ефективне здійснення між предметних зв’язків, розширення форм і методів контролю за самостійною роботою, розвиток творчої активності (мультимедійні презентації, оформлення стендів, виготовлення наочного матеріалу тощо), інноваційні процеси навчання.
На регулярних методичних семінарах кафедри постійно обговорюються важливі освітні питання, а саме: актуальні питання сучасної педагогіки; підходи до визначення педагогічних трансформацій; інноваційні підходи до навчання та виховання; використання новітніх комп’ютерних технології у процесі навчання; використання комп’ютерного цифрового відео у навчанні; навчання за допомогою комп’ютера та інтернет-ресурсів; використання комп’ютерних технологій під час організації самостійної роботи студентів; показ та обговорення відкритого заняття з практичних курсів дисциплін, що вивчаються. Кожна дисципліна, що викладається на кафедрі, забезпечується підручниками та методичними посібниками. Викладачами розроблено методичні рекомендації, посібники для проведення практичних, індивідуальних занять з дисциплін та для організації самостійної роботи студентів, вказівки для написання курсових та дипломних робіт та складання державних іспитів.Єдність навчальної та виховної роботи. Цей принцип є одним з головних для підготовки вчителів початкових класів, так як у початковій школі особливо інтенсивно йде процес формування особистості дитини, розвиток і становлення всіх її розумових, моральних, естетичних, громадянських та інших якостей. Тому кафедра прагне готувати вчителів-вихователів, здатних забезпечити такий процес у початкових класах. Таким чином, сьогодні кафедра становить потужний колектив науковців, які на високому професійному рівні результативно та перспективно. Безумовно, в подальшому стратегія розвитку кафедри набиратиме нових обертів. Планується удосконалення системи роботи кафедри, оновлення всіх сфер її діяльності. Зокрема розширюватиметься міжнародне співробітництво, укладатимуться спільні наукові проекти.
Склад кафедри
- Якименко Світлана Іванівна — доктор філософії в галузі освіти, професор
- Авраменко Квітослава Богданівна — доктор філософії в галузі освіти, доцент.
- Білявська Тетяна Миколаївна — доктор філософії в галузі гуманітарних наук, ст.викладач.
- Бреславська Ганна Богданівна – доктор філософії в галузі освіти, ст.викладач
- Іванець Наталя Володимирівна — доктор філософії в галузі освіти, доцент
- Паршук Світлана Миколаївна — доктор філософії в галузі освіти, доцент.
- Рехтета Любов Олександрівна — доктор філософії в галузі освіти, доцент.
- Тимченко Алла Анатоліївна — доктор філософії в галузі освіти, ст.викладач
- Філімонова Тетяна Володимирівна — доктор філософії в галузі освіти, доцент
- Тарасюк Анастасія Миколаївна — викладач.
Якименко Світлана Іванівна – доктор філософії в галузі освіти, доктор наук в галузі освіти, професор, завідуюча кафедри початкової освіти Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського.
Відмінник народної освіти, Дипломант ІІ ступеню ВДНГ Української РСР (№ 35 від 6.10.1989 р.), ІІ грант програми «Трансформація гуманітарної освіти в Україні» Міжнародного фонду «Відродження» (№1383 від 18.07.1995.), Нагороджена почесною грамотою МОН України 2006 р., грамотами різного рівня.
За значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих фахівців, багаторічну плідну педагогічну діяльність, високий професіоналізм нагороджена «орденом княгині Ольги ІІІ ступеня».
Дійсний член (академік) Міжнародної кадрової академії.
У 2012 р. за результатами багаторічної роботи Миколаївська обласна державна адміністрація представила творчий колектив, який очолила Якименко Світлана Іванівна, на державну премію України у галузі освіта з номінації «Дошкільна і позашкільна освіта».
Наукова діяльність. З 1990 р. працює викладачем у Миколаївському педагогічному інституті імені В. Бєлінського на кафедрі педагогіки початкового навчання.
В 1992 р. захищає кандидатську дисертацію «Педагогічні умови підвищення ефективності навчально-виховного процесу в початкових класах засобами міжпредметної інтеграції». Отримано вчений ступінь – кандидат педагогічних наук (КД № 063157 пр. №32 від 25. 05. 1992 р.).; в 1994 р. – наукове звання доцента (пр. № 2.03. 1994 р.). З 1994 по 1997 рр. навчається на денній формі в докторантурі при Київському національному університеті імені Тараса Шевченко, в 2005 р. отримує звання – професора (02 ПР№003486 протокол № 2/27П від 21 квітня 2005 р.).
З 1994 р. керує науковою школою здобувачів. За цей період підготувала і вивела на захист 33 кандидатів педагогічних наук та докторів філософії у галузі освіти.
Викладає курс педагогіки: «Дидактика», «Основи педагогічної творчості», «Методика формування предметних та ключових компетентностей молодших школярів», «Теорія і технологія дитячої творчості», «Методики навчання за освітніми галузями в ДНЗ».
Наукова позиція. Професор Якименко С. І значну увагу приділяє розробці та впровадженню в навчально-виховний процес ДНЗ, загальноосвітніх навчальних закладів, ВНЗ сучасних інноваційних технологій. Розробила та впровадила авторську «Інтегровану особистісно-орієнтовану технологію в дошкільних навчальних закладах та середніх загальноосвітніх школах І ступеня» на всеукраїнському та регіональному рівнях.
Протягом 26 років активно співпрацює з МОІППО, надає кваліфіковану методичну допомогу вихователям та вчителям початкових класів міста Миколаєва та області, консультує вихователів ДНЗ інших областей України, шостий рік поспіль проводить Всеукраїнську авторську літню школу інноватики.
Громадсько-просвітницька діяльність. Світлана Іванівна Якименко плідно співпрацює з міжнародними та всеукраїнськими фондами, громадськими організаціями та центрами: Міжнародним інноваційним центром гармонійного розвитку людини «Піснезнайка»; керівник громадської Миколаївської обласної організації «ЄВРООСВІТА – ХХІ СТОЛІТТЯ», «Всеукраїнський центр гуманної педагогіки».
Світлана Іванівна є координатором соціально-благодійної програми «Твори добро», діяльність якої постійно висвітлюється в ЗМІ.
Науково-методичні праці. Світлана Іванівна є автором понад 350 публікацій з питань теорії та практики навчання і виховання в системі дошкільної, початкової, середньої, вищої шкіл та власником 55 авторських свідоцтв. Якименко С. І. бере активну участь у презентації наукових видань, посібників, підручників в Україні.
Авраменко Квітослава Богданівна – доктор філософії в галузі освіти, доцент кафедри початкової освіти.
У 1989 році з відзнакою закінчила факультет підготовки вчителів початкових класів Миколаївського державного педагогічного інституту імені В.Г.Бєлінського.
З 1989 по 1995 працювала вчителем початкових класів у Миколаївській гуманітарній гімназії № 2 та викладала 2004-2006 рр. у даному навчальному закладі факультативний курс «Основи наукової праці».
З 1995 року – викладач методики навчання математики. У 2002 році захистила дисертацію й одержала ступінь кандидата педагогічних наук. У 2005 році отримала наукове звання доцент.
Бере активну участь у Всеукраїнських і Міжнародних наукових і науково-практичних конференціях, має понад 90 наукових праць.
Коло наукових інтересів: традиційні та інноваційні підходи у викладанні методичних дисциплін початкової школи, історія педагогіки та професійної підготовки майбутніх учителів.
Білявська Тетяна Миколаївна – доктор філософії в галузі освіти, ст.викладач кафедри початкової освіти. З 2001 року працює в Миколаївському національному університеті імені В. О. Сухомлинського. У 2012 році захистила кандидатську дисертацію й одержала ступінь кандидата філологічних наук. Тема наукового дослідження: Мовні питання на сторінках часопису «Зоря» (1880–1897 рр.).
Викладає курси: методика навчання української мови, методика навчання літературного читання, українська мова (за професійним спрямуванням), сучасна українська мова з практикумом.
Коло наукових інтересів: методика викладання української мови у вищій школі, проблеми формування мовної грамотності у студентів нефілологічних спеціальностей, проблеми формування мовної компетентності майбутніх учителів початкової школи. Стаж роботи у вищому навчальному закладі: 14 років.
Бреславська Ганна Богданівна – доктор філософії у галузі освіти (старший викладач кафедри початкової освіти. У 2004 р. закінчила Миколаївський державний університеті імені В. О. Сухомлинського. Отримала кваліфікацію: «Вчитель української мови і літератури, зарубіжної літератури та художньої культури. У 2013 р. закінчила Миколаївський національній університет імені В. О. Сухомлинського. Отримала кваліфікацію: «Організатор початкової освіти, вчитель початкової школи, практичній психолог».
З 2004 року працює у Миколаївському національному університеті імені В.О. Сухомлинського. У 2013 р. в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 13.00.07 «Теорія і методика виховання». Тема дисертації: «Формування культури дозвілля студентів вищих педагогічних навчальних закладів засобами проектів у позааудиторній роботі».
Іванець Наталія Володимирівна, доктор філософії в галузі освіти доцент.
Отримала вищу освіту у Миколаївському державному університеті імені В. О. Сухомлинського за спеціальністю «Початкова освіта». Отримала кваліфікацію «Вчитель початкових класів. Вчитель української мови і літератури».
До роботи у МНУ працювала вчителем української мови і літератури, вчителем початкових класів у МЗОШ №1 ім. Олега Ольжича, має кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії». У 2012 році брала участь у міському конкурсі «Нове ім’я» (І,ІІ,ІІІ етапи).
У Миколаївському національному університеті імені В.О.Сухомлинського працює з листопада 2012 року викладачем кафедри початкової освіти Інституту педагогічної освіти. Веде практичні заняття з курсів: «Дидактика», «Теорія і методика виховної роботи».
У 2020 р. у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. Тема дисертації: «Формування мультикультурної компетентності учнів в освітньому середовищі початкової школи».
Паршук Світлана Миколаївна – доктор філософії в галузі освіти, доцент кафедри початкової освіти.
Закінчила Миколаївський державний педагогічний інститут імені В. Бєлінського, за розподілом працювала вчителем початкових класів гуманітарної гімназії № 2.
З 2000 року працює викладачем на педагогічному факультеті.
Викладає курси МНОГ «Технології», МНОГ «Мови та літератури», керівник педагогічної практики зі спеціальності «Початкова освіта».
Тимченко Алла Анатоліївна – доктор філософії в галузі освіти, ст.викладач кафедри початкової освіти.
В Миколаївському національному університеті імені В.О.Сухомлинського працює з 1997 року. У 2007 р. в Інституті вищої освіти НАПН України захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 13.00.01 «Загальна педагогіка та історія педагогіки» на тему: «Освітня діяльність та науково-педагогічні погляди М. М. Грищенка (1900–1987 рр.)».
Виступала офіційним опонентом на захисті кандидатських дисертацій: Калабської Віри Степанівни «Формування патріотизму в учнів початкових класів засобами українського фольклору (друга половина ХІХ – перша чверть ХХ століття)». Захист – 11.12.2013 р.; Пиж Наталії Миколаївни «Практична підготовка вчителів іноземної філології в університетах Канади (1982–2010рр)». Захист – 21.05.2014 р.; Сінельнікової Наталії Олегівни на тему «Формування педагогічної культури майбутніх учителів початкової школи у вітчизняній вищій освіті (друга половина ХХ – початок ХХІ століття)». Захист – 14.10.2014 р.
В 2018 р. в рамках міжнародного проекту «Освітній візит до Європи» взяла участь у закордонному стажуванні у Вищій школі управління та адміністрування в Ополе (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu), Польща. (120 год.);
У 2020 р. пройшла міжнародне стажування у Академії економіки та педагогіки, Прага, Чеська республіка (Akademie ekonomicky a pedagogicky, Praha (Česká republika)) (180 годин.) Викладає курси: «Психодидактика», «Актуальні проблеми педагогіки початкової освіти», «Методика навчання інформатики в початковій школі».
Викладає курси: «Психодидактика», «Актуальні проблеми педагогіки початкової освіти», «Методика навчання інформатики в початковій школі».
Коло наукових інтересів: дослідження історії становлення й розвитку школи та педагогічної науки в Україні; проблеми психодидактики; впровадження інтерактивних технологій в підготовці майбутнього вчителя початкових класів.
Філімонова Тетяна Володимирівна, доктор філософії в галузі освіти, доцент кафедри початкової освіти.
У 2011 році закінчила Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Початкове навчання. Психологія» та здобула кваліфікацію вчителя початкових класів, практичного психолога.
У 2012 році закінчила магістратуру Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського за спеціальністю: «Початкова освіта» та здобула кваліфікацію викладача педагогіки і методики початкової освіти.
З 2015 по 2018 рр. навчалася в аспірантурі Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського за спеціальністю 13.00.08 – дошкільна педагогіка.
У листопаді 2018 року успішно закінчила навчання в аспірантурі, здала кандидатські іспити, пройшла передзахист дисертаційної роботи.
У Миколаївському національному університеті імені В.О.Сухомлинського працює на посаді викладача кафедри початкової освіти з листопада 2018 року по завершенню аспірантури.
Активно займається науковою роботою, послідовно і методично проводить наукові дослідження за темою дисертації, бере активну участь у науково-практичних конференціях.
За темою дисертації опублікувала 21 наукову працю, з них 1 колективна монографія, 9 статей у фахових виданнях України (серед яких 1 стаття у фаховому науковому електронному виданні, 3 статті, які входять до науково метричних баз), 1 стаття у зарубіжному науковому періодичному виданні, 11 статей у збірках матеріалів науково-практичних конференціях (серед яких Словенська республіка, 2016; Грузія, 2017; Польща, 2017) та ін.
Тарасюк Анастасія Миколаївна, викладач кафедри початкової освіти
Педагогічний стаж роботи у вищій школі – 5 років.
Базова освіта: «Початкове навчання. Хореографія» (диплом спеціаліста); «Початкове навчання» – кваліфікація викладач педагогіки і методики початкової освіти (диплом магістра).
Неодноразово приймала участь у Всеукраїнській олімпіаді зі спеціальності «Початкова освіта» (м. Бердянськ, м. Глухів). Викладає курси МНОГ «Технології» (Трудове навчання з практикумом), МНОГ «Мистецтво» (Образотворче мистецтво з методикою навчання, Методика викладання музичного, сценічного мистецтва з елементами хореографії), МНОГ «Здоров’я і фізична культура».
Коло наукових інтересів: розвиток дітей молодшого шкільного віку засобами хореографічного мистецтва.
2016 рік – переможець обласного конкурсу робіт молодих учених Миколаївської області у номінації «Педагогічні науки».
Керує виховною роботою кафедри початкової освіти, неодноразово організовувала творчі виставки та майстер-класи для студентів.